ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

Anasayfa / Sistem Belgelendirme / ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi nedir sorusunun en yalın cevabı: Herhangi bir ürün yahut hizmetin, hangi türde olduğuna bakılmaksızın müşteriye sunu aşamasına gelinceye kadar geçirdiği tüm işlemleri kapsaması olarak tanımlanabilir. Bahsi geçen bu işlemler; mevcut kalite prensiplerine bağlı yönetilerek, devamlılığın oluşturulmasını garantileyen bir yönetim sistemi türüdür.

İçinde yaşadığımız mevcut çağdaki iş düzenine ayak uydurabilmek, iş devamlılığını ve verimini sağlayabilmek; her türden sektörde müşteri memnuniyetinin daimî olması sonucu mümkün olabilmektedir. Bu sebeple iş yerleri genel olarak ISO 9001: 2015 Kalite Yönetim Sistemi ile işlerini kotarabiliyorlar. Bahsini ettiğimiz bu sistemin en sık tercih edilen ve en çok bilinen yollarından birisi de iş yerlerinde, üretim ve tasarım aşamasından başlayarak tanıtım, reklam, pazarlama, üretim sunumu ve ürün satışı sonrasındaki hizmetlere kadar tüm aşamaları kapsayan ve hedefi daimî gelişmek olan ISO 9001 yönetim sistemidir.ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Size Ne Gibi Ayrıcalıklar Sağlar?


Pek çok insanın aklındaki temel sorulardan biri de "ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi size ne gibi ayrıcalıklar sağlar?" sorusudur. ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi ayrıcalıkları şu şekilde listelenebilir:

• Her türden sektörde ve her büyüklükteki iş yerinde uygulanabilme özelliğine sahiptir.
• Bu sistem iş yerine yerli ve yabancı işlerde rekabet üstünlüğü sağlaması açısından tercih edilir.
• İş yerlerine ekonomik durumuna fayda sağlar ve mevcut iş yerinin kar yüzdesini gözle görülür farkla arttırır.
• Sektörel olarak iletişimi güçlendirmede iş yerlerine katkı sağlar.
• Kurumlara, imaj güçlendirmede büyük yarar sağlar.
• Mevcut olarak üretilen ürünün güvenliğini ve kalitesini oldukça arttırır.
• İş yerlerinde müşteri memnuniyeti odaklı çalışma prensibini güçlendirmekte etki sağlar.
• Proses yaklaşımını arttırır ve böylece dolaylı olarak da proses eğilimi de artmış olur.
• Mevcut olarak kalite problemlerinden kaynaklanan ekonomik ve itibar kayıplarını önlemede oldukça etkili bir sistem olma özelliğine sahiptir.
• Ürün iyileştirme türlerinin ve ihtiyaçlarının belirlenmesinde yardımcı olmaktadır.ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Kimler Tarafından Kullanılabilir?


ISO 9001:2015’in hedef kullanıcı hedef kitlesi; ISO 9001’le birlikte sistemini geliştirerek müşteri skalasını genişletip daha verimli olmak ve sektöründe büyümek isteyen tüm kuruluşlara uygun bir sistem olma özelliğine sahiptir. ISO 9001:2015 yerli ve yabancı tüm endüstrilerdeki iş yerleri tarafından kullanılan ve uluslararası saygınlık da sağlayan bir sistemdir.ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgelendirme Hizmeti Hakkında


ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi belgelendirme hizmeti edinmek istiyorsanız Key Kalite, yönetim sistemlerinin denetlenmesini ve belgelendirilmesini sağlayan belgelendirme kuruluşları için birçok gereksinimi içeren standartları uygulamakla yükümlüdür.